Följ oss via sociala medier

Nomineringsstämma till riksdagen

Nomineringsstämma till riksdagen

Datum/Tid
Date(s) - 13/11/2021
11:00 - 18:00

Plats
Grand Hotel / Hwitan

Kategorier


Moderaterna i Halland har nomineringsstämma till riksdagen.

Program

11.00 Samling, incheckning
11.30 Lunch
12.30 Nomineringsstämman till riksdagen öppnas – Ann-Charlotte Westlund, ordförande i nomineringskommittén
15.30 Fika (inget avbrott i stämmoförhandlingarna)
18.00 Stämmoförhandlingarna beräknas vara avslutade

Nomineringskommitténs förslag till riksdagsvalsedel

Klicka på respektive namn nedan för att läsa denna kandidats presentation inför nomineringsstämman.

Presentationskandidater
  1. Lars Püss (Villshärad)
  2. Ulrika Jörgensen (Kungsbacka)
  3. Helena Storckenfeldt (Kullavik)
  4. Louise Uvenfeldt (Steninge)
  5. Jonas Hellsten (Knäred)
  6. Josefin Green (Halmstad)
  7. Erland Linjer (Varberg)
  8. Christian Johansson (Åsa)
Övriga kandidater

9. Ardian Mazreku (Halmstad)
10. Anna Fallkvist (Harplinge)
11. Filip Berndtsson (Kungsbacka)
12. Johan Palmgren (Slöinge)
13. Annika Svensson (Eldsberga)
14. David Sandrén (Varberg)
15. Maria Gathendahl (Onsala)
16. Leo Rand (Halmstad)
17. Andreas Bergman (Halmstad)
18. Bengt Kjellgren (Halmstad)
19. Annika Carlsson (Fjärås)
20. Carl-Johan Berthilsson (Halmstad)
21. Houda Axelsson (Halmstad)
22. Mikaela Waltersson (Kvibille)
23. Christofer Lundholm (Halmstad)
24. Elisabet Babic´ (Laholm)
25. Håkan Gullberg (Träslövsläge)
26. Christer Johansson (Torup)
27. Ninni Gustavsson (Ullared)
28. Niclas Nilsson (Onsala)
29. Sofia Hansen (Kungsbacka)
30. Lisa Andersson (Onsala)
31. Håkan Olsson (Varberg)
32. Tea Barkman (Varberg)
33. Niclas Jansson (Halmstad)
34. Pehr Magnusson (Gullbrandstorp)
35. Nese Celebioğlu (Halmstad)
36. Emanuel Forsell (Kungsbacka)
37. Anne-Maria Smedberg (Halmstad)
38. Kalle Påsse Sundvall (Åsa)
39. Max Ramström (Onsala)
40. Eva Weibull Larsson (Falkenberg)
41. Johan Douglas (Halmstad)
42. Daniel Hognert (Kungsbacka)

Information om nomineringsstämman

Datum & plats

Lördagen den 13 november 2021 på Grand Hotel / Hwitan, Hotellgatan/Ågatan, Falkenberg

Voteringssystem

Moderaternas voteringssystem kommer att användas. OBS! Alla ombud måste medta egen dator/läsplatta/smartphone (tänk på att ha dem fulladdade) och kunna använda bank-ID – för att kunna delta i stämmans omröstningar.

Specialkost

De som önskar specialkost eller har matallergier måste anmäla detta till förbundskansliet senast den 9 november.

Anmälan – ombud

Alla ombud är automatiskt anmälda om inte annat meddelas förbundskansliet senast den 9 november.

Anmälan – kandidater

Alla riksdagskandidater inbjuds att delta på nomineringsstämman. Förbundet står för lunch/fika, men man måste anmäla sig senast den 9 november så att vi vet hur många som kommer. https://moderaterna.info/m_apps/event/?eventkod=1515-3

Stämmoavgift

Gratis för ombud (vid deltagande på hela stämman). 250 kr per ombud debiteras föreningen när ombud utan anmälan i förväg avviker i förtid, kommer för sent eller inte kommer alls.

Förhinder

Ombud ska själv kontakta ersättare samt meddela förbundskansliet.

Frågor / specialkost / byte av ombud

Kontakta förbundskansliet via e-post halland@moderaterna.se eller telefon 0346-800 40.

Nomineringskommittén

Nomineringskommittén har bestått av:

Ann-Charlotte Westlund (ordförande)
Jonas Marting
Thure Sandén
Roland Norrman
Reine Antonér
Hannah Björnerhag (har ej deltagit i beredning, intervju och beslut kring Filip Berndtsson)
Nevrie B. Suleyman