Följ oss via sociala medier

Val till kommunfullmäktige – Halmstad

Den 5 februari 2022 fastställer Moderaterna i Halmstad sin valsedel till kommunfullmäktige på nomineringsstämman.

Nomineringskommittén föreslår följande kandidater. Klicka på respektive kandidat för att läsa deras presentationer.

Presentationskandidater

  1. Anna Fallkvist (Harplinge)
  2. Christofer Lundholm (Halmstad
  3. Annika Svensson (Eldsberga)
  4. Carl-Johan Berthilsson (Halmstad)
  5. Josefin Green (Halmstad)
  6. Conny Hansen (Tönnersjö)
  7. Louise Uvenfeldt (Steninge)
  8. Niclas Jansson (Halmstad)
  9. Casandra Hallberg (Halmstad)
  10. Magnus Uvenfeldt (Steninge)
  11. Carin Sundin (Steninge)
  12. Ardian Mazreku (Halmstad)
  13. Ewa Sjögren (Steninge)
  14. Simon Lindgren (Halmstad)
  15. Bruno Peterson (Halmstad)
  16. Robert Lindell (Halmstad)
  17. Leo Rand (Halmstad)
  18. Susanne Beide (Halmstad)
  19. Jan-Åke Hansson (Halmstad)
  20. Magnus Ackerot (Halmstad)
  21. Johan Douglas (Halmstad)
  22. Houda Axelsson (Halmstad)
  23. Jesper Keller (Halmstad)
  24. Dag Hultefors (Halmstad)

Övriga kandidater

25. Göran Almén (Halmstad)
26. Anita A’son Strandahl (Halmstad)
27. Staffan Ring (Halmstad)
28. Dan Törnenger (Halmstad)
29. Amanda Rasmusson (Halmstad)
30. Tomas Lennartsson (Halmstad)
31. Mathilda Lilja (Trönninge)
32. Pehr Magnusson (Gullbrandstorp)
33. Johan Sutinen (Halmstad)
34. Anne-Marie Smedberg (Påarp)
35. Adam Sträng (Halmstad)
36. Anna-Lena Cumtell (Halmstad)
37. Niklas Christiansson (Halmstad)
38. Bengt Kjellgren (Halmstad)
39. Nese Celebioglu (Halmstad)
40. Jan Prytz (Halmstad)
41. Dick Beide (Halmstad)
42. Kerstin Nordholm (Halmstad)
43. Eva Manns (Halmstad)
44. Roland Malmenborn (Halmstad)
45. Lars-Erik Blank (Halmstad)
46. Eva Karin Möllefors (Halmstad)
47. Anders Stenbeck (Harplinge)
48. Joakim Rask (Halmstad)
49. Andreas Händig (Holm)
50. Carl Lindblom (Halmstad)
51. Birgitta Nilsdotter (Halmstad)
52. Sven Henriksson (Haverdal)
53. Tobias Hultqvist (Halmstad)
54. Leif Liljebrunn (Halmstad)
55. Philip Norrman (Halmstad)
56. Sven Frostå (Halmstad)
57. Lennart Ohlin (Halmstad)

Nomineringskommitté

Nomineringskommittén har bestått av:

Ann-Charlotte Westlund
Christina Nillius
Arne Hedman
Lars Püss
Joakim Mandorsson
Lars-Ove Hägerroth